Ero sivun ”Volkswagen Typ 2 (T2)” versioiden välillä
p |
p |
||
| Rivi 33: | Rivi 33: | ||
T2 -malliin perustuvaa [[Volkswagen Kombi]]a valmistetaan edelleen Brasiliassa. | T2 -malliin perustuvaa [[Volkswagen Kombi]]a valmistetaan edelleen Brasiliassa. | ||
| − | [[Luokka:VW|Transporter T2]][[Luokka:Mallit|Transporter T2]] | + | [[Luokka:Pakettiautot]] |
| + | [[Luokka:VW|Transporter T2]] | ||
| + | [[Luokka:Mallit|Transporter T2]] | ||
Versio 28. elokuuta 2006 kello 10.52
| Volkswagen Transporter T2 | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Volkswagen, Saksa |
| Valmistusaika | 1967–1979 |
| Luokka | |
| Kori | Pakettiauto |
| Suunnittelija | {{{suunnittelija}}} |
| Pohjalevy | {{{pohjalevy}}} |
| Moottori | VAG-konsernin moottoreita |
| Iskutilavuus | |
| Teho | 47 hv |
| Voimanvälitys | takaveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Kulutus | |
| CO2-päästöt | {{{päästöt}}} g/km |
| Hintaluokka | |
| Edeltäjä | Transporter T1 |
| Seuraaja | Transporter T3 |
| Saman luokan autoja | Ford Transit |
Ensimmäinen uudistus
Kun T1-mallinen Transporter täytti 18 vuotta, tehtiin ensimmäinen suuri malliuudistus. Tärkeillä Amerikan markkinoilla oli autojen valtiksi tullut kolariturvallisuus.
Pakettiauton edessä istuvaa kuljettajaa oli vaikea pitää turvassa, varsinkin kun Amerikan liikenteessä vilisi suuria ja painavia "amerikanrautoja". Jarrut muuttuivat tehokkaammiksi ja ohjausakseli kokoonpainuvaksi. Nämä ja muutkin muutokset muuttivat Transporterin luokkansa turvallisimmaksi autoksi, ja sama linja on jatkunut esimerkillisesti näihin päiviin asti.
Tehokkaampi moottori oli nyt 47-hevosvoimainen. Taka-akselin tuentakin vaihtui parantaen suuresti ajo-ominaisuuksia. Amerikan myynti kasvoi miltei kaksinkertaiseksi vuonna 1968.
Transporter ei ollut suunniteltu maastoautoksi, mutta se kulki hyvin vaikeassakin maastossa vetävien pyörien päällä olevan moottorinsa ja suuren maavaran ansiosta. Ja ilmajäähdytteinen moottori kesti hyvin hyytävän kylmyyden kuin paahtavan kuumuudenkin.
T2-sarjakin kulki pitkälle ilman suurempia huoltoja.
T2 -malliin perustuvaa Volkswagen Kombia valmistetaan edelleen Brasiliassa.