Ero sivun ”Toyota Highlander” versioiden välillä
(→Highlander mk1 / Kluger V (2001–2007)) |
(→Highlander mk2 (2008–)) |
||
| Rivi 30: | Rivi 30: | ||
== Highlander mk2 (2008–) == | == Highlander mk2 (2008–) == | ||
| − | {{Pääartikkeli|Toyota Highlander | + | {{Pääartikkeli|Toyota Highlander (XU40)}} |
Toisen sukupolven Highlander esiteltiin [[Chicagon autonäyttely]]ssä vuonna 2007. Samaan aikaan esiteltiin sekä bensiini- että hybridimalli. Myös toisen sukupolven malli valmistetaan Japanissa, mutta myöhemmin valmistus on tarkoitus aloittaa myös Yhdysvalloissa. Auto on edeltäjäänsä sekä ulkomitoiltaan että sisätiloiltaan kookkaampi. | Toisen sukupolven Highlander esiteltiin [[Chicagon autonäyttely]]ssä vuonna 2007. Samaan aikaan esiteltiin sekä bensiini- että hybridimalli. Myös toisen sukupolven malli valmistetaan Japanissa, mutta myöhemmin valmistus on tarkoitus aloittaa myös Yhdysvalloissa. Auto on edeltäjäänsä sekä ulkomitoiltaan että sisätiloiltaan kookkaampi. | ||
Versio 17. kesäkuuta 2021 kello 20.10
| Toyota Highlander | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Toyota Motor Corp., |
| Valmistusaika | 2000 – |
| Luokka | Keskiluokka |
| Kori | 5-ovinen SUV |
| Moottori | R4, V6, hybridi |
| Iskutilavuus | 2500 – 3500 cm3 |
| Teho | 116 – 228 kW |
| Voimanvälitys | Etuveto, neliveto |
| Kiihtyvyys | |
| Huippunopeus | |
| Hintaluokka | |
| Edeltäjä | |
| Seuraaja | |
| Saman luokan autoja | Honda Pilot Mazda CX-9 Mitsubishi Endeavor |
Toyota Highlander on crossover-SUV-luokan automalli, jota on valmistettu kahden sukupolven verran vuodesta 2001 lähtien. Japanin ja Australian markkinoilla auto tunnetaan nimellä Toyota Kluger.
Highlander mk1 / Kluger V (2001–2007)
Pääartikkeli: Toyota Highlander (XU20)
Ensimmäisen sukupolven Highlander esiteltiin keväällä 2000 New Yorkin autonäyttelyssä. Japanissa myytävä Kluger V esiteltiin samana vuonna Tokion autonäyttelyssä. Auton valmistus aloitettiin Japanissa syksyllä vuonna 2000. Vuonna 2004 esiteltiin myös hybridimalli.
Highlander mk2 (2008–)
Pääartikkeli: Toyota Highlander (XU40)
Toisen sukupolven Highlander esiteltiin Chicagon autonäyttelyssä vuonna 2007. Samaan aikaan esiteltiin sekä bensiini- että hybridimalli. Myös toisen sukupolven malli valmistetaan Japanissa, mutta myöhemmin valmistus on tarkoitus aloittaa myös Yhdysvalloissa. Auto on edeltäjäänsä sekä ulkomitoiltaan että sisätiloiltaan kookkaampi.