Panhard Dyna X

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 17. huhtikuuta 2016 kello 16.52 – tehnyt Vaux (keskustelu | muokkaukset) (kuva)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Panhard Dyna X

Panhard Dyna X on vuosina 19481954 valmistettu etuvetoinen pikkuauto. Dyna X oli Panhardin ensimmäinen sodan jälkeen suunniteltu henkilöauto, jota valmistettiin yhteensä noin 55 000 kappaletta. Auton pääsuunnittelija oli J. A. Grégoire, joka oli myös etuvetotekniikan asiantuntija.

Suomessa oli vuoden 1955 lopussa noin 40 Dyna X -autoa noin sadan Panhardin autokannasta. Loput 60 olivat uudempaa Dyna Z -mallia.

Dyna X:n moottori on pieni kaksisylinterinen 745 cm³ bokserimoottori, jonka teho on 23 kW eli 31 hevosvoimaa. X:n korimalleja olivat kaksi- ja neliovinen malli. Auton pituus on korimallista riippuen 358–382 senttimetriä. Etuovet on saranoitu takaa, eli ne ovat niin sanottuja kaappariovia.

Lähteet

  • Tekniikan Maailma 1/1956, Dyna Z:n koeajo
  • Maailman autoklassikot, Karisto, 2010, sivu 214