Ford Taurus X

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 30. toukokuuta 2007 kello 22.08 – tehnyt Cilkkis (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Ford Taurus X
Valmistaja ja valmistusmaa Ford Motor Company, Yhdysvallat
Valmistusaika 2007
Luokka Crossover-SUV
Kori 5-ovinen maasturi
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori V6
Iskutilavuus n. 3500 cm3
Teho
Voimanvälitys etuveto
neliveto
Kiihtyvyys
Huippunopeus
Kulutus
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka
Edeltäjä Ford Freestyle
Seuraaja
Saman luokan autoja Hyundai Veracruz
Suzuki XL7
Toyota Highlander


Ford Taurus X on crossover-SUV malli, joka esiteltiin vuoden 2007 Chicagon autonäyttelyssä. Auton piti alunperin olla toisen sukupolven Ford Freestyle, mutta Taurus nimi päätettiin herättää uudelleen henkiin tässä muodossa ja Ford Five Hundred aiotaan nimetä seuraavan sukupolven Taurukseksi, kirjain X tulee nelivedosta. Edeltäjänsä tavoin autot valmistetaan Chicagossa, Illinoisissa.

Tekniikka

Edeltäjästään poiketen enää ei ole saatavilla jatkuvasti muuttuvavälityksistä CVT -vaihteistoa, vaan nyt vaihteistona on perinteisempi kuusivahteinen automaattivaihteisto.

Moottorit

  • 3.5 (Duratec 35 Cyclone)
Ford Fiesta mk6.jpg Tämä artikkeli tai kappale sisältää tietoa tulevaisuuden autosta, jonka odotetaan ilmestyvän tai on ilmoitettu ilmestyvän markkinoille.
Tieto voi olla epätarkkaa, mutta on yleensä peräisin autonvalmistajan lehdistötiedotteista tai muista uutislähteistä.
Tulevien mallien ominaisuudet ja tekniset tiedot voivat kuitenkin muuttua merkittävästi, kun auton valmistusajankohta lähenee ja tietoa saadaan lisää.
Tulevien mallien markkinoille tulo voi myös viivästyä tai ne voidaan perua jopa kokonaan.