Škoda Yeti II

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 16. joulukuuta 2013 kello 15.43 – tehnyt Fuller (keskustelu | muokkaukset) (Ak: Uusi sivu: {|align=left border=1 cellpadding=4 cellspacing=0 style="float:right; margin-left: 0.5em; margin-bottom: 0.5em; background: #ffffff; border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collap...)
(ero) ← Vanhempi versio | Nykyinen versio (ero) | Uudempi versio → (ero)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Škoda Yeti
Škoda Yeti II etuvasen.jpg
Valmistaja ja valmistusmaa Škoda Auto,
Kvasiny, Tšekki
Konserni Volkswagen Group
Valmistusaika 2013
Voimanvälitys Etuveto, neliveto
Pohjalevy A5 (PQ35) -pohjalevy
Kori 5-ovinen crossover
Edeltäjä Škoda Yeti I
Saman luokan autoja Volkswagen Tiguan
SEAT Tribu
Audi Q3
Škoda Yeti II takaoikea.jpg

Pääartikkeli: Škoda Yeti

Škoda Yeti on tsekkiläisen ajoneuvovalmistaja Škoda Auton valmistama viisiovinen kompakti crossover-malli. Se sai ensiesittelynsä vuoden 2009 Geneven autonäyttelyssä. Yeti on Volkswagen Groupin edullisin malli crossover- ja SUV -segmenteissä.

Uudistunut toisen sukupolven Yeti esiteltiin vuoden 2013 syyskuussa pidetyssä Frankfurtin autonäyttelyssä.

Yleistä

Keulan ja perän muotoilu on uusittu, samoin sisustus. Yetin takaluukun muotoilu on myös uusi. Merkin uuden ilmeen mukaisesti takaluukussa on rekisterikilven syvennyksen kolmiomuotoelementit ja uusittu logo.

Saatavana on kaksoisksenon-ajovalot, joihin on integroitu LED-päivävalot. Merkin uuden design-tyylin mukaisesti etusumuvalot ja ajovalot ovat nyt terävemmin piirroin muotoillut ja sumuvalot sijaitsevat puskurissa.

Takavalot on muotoiltu uudelleen. Ne erottuvat nyt aiempaa selvemmin ja C-kirjaimen muoto näkyy niissä entistä paremmin. Takavalot ovat tarjolla myös LED-valoin.

Yeti on Skodan ensimmäinen malli, johon on saatavissa peruutuskamera. Lisävarusteena on tarjolla myös uusimman sukupolven automaattinen pysäköintiavustin. Avustin auttaa pysäköimään autojen väliin kadun suuntaisesti ja myös poikittaisiin pysäköintiruutuihin, ja poistumaan kadun suuntaisesta pysäköintiruudusta. Uuteen Yetiin on saatavana myös avaimeton keskuslukitus ja käynnistys.

Škodan crossover-mallista on nyt tarjolla kaksi erilaista versiota, etuvetoinen Yeti sekä nelivetoinen Yeti Outdoor. Versioiden merkittävimmät ulkoiset erot löytyvät keulan ja perän elementeistä kuten puskureista, sivuhelmoista ja kynnyslistoista.

Etumatkustajan istuimen eteen taittuva selkänoja mahdollistaa pidempien esineiden kuljettamisen. Etuistuimien selkänojien takapuolella on pullotelineellä varustetut taittuvat pöydät ja tavaratilasta löytyy kuormansidontapisteet, kääntyvät kassikoukut sekä säilytyslokerot pikkutavaroille. Yetissä on Škoda Roomsterista tuttu VarioFlex-takaistuinjärjestelmä. Takana on kolme erillistä istuinta. Istuimet voi taittaa etuistuinten selkänojia vasten, poistaa yhden tai kaikki istuimet tai siirtää istuimia pituussuunnassa. Kun keskimmäinen istuin on irrotettu, voi reunapaikkojen istuimia siirtää eteen- tai taaksepäin tai jopa sivusuunnassa keskemmälle. Auton tavaratila on 405 litraa perusasennossa ja jopa 1760 litraa kun takaistuimet on poistettu.

Tekniikka

Yeti Outdoor 2014

Uuteen Yetiin on tarjolla neljä bensiini- ja neljä dieselvaihtoehtoa, jotka kaikki ovat pakokaasuahdettuja. Bensiinimoottorivalikoima pitää sisällään etuvetoiset 1.2 TSI (77 kW/105 hv) ja 1.4 TSI (90 kW/122 hv) -vaihtoehdot sekä nelivetoiset 1.8 TSI:n (118 kW/160 hv) manuaalivaihteistolla ja 1.8 TSI:n (112 kW/152 hv) DSG-automaattivaihteistolla. 1.2 TSI- ja 1.4 TSI -moottorin yhteyteen on valittavissa kuusivaihteisen manuaalin sijaan seitsemänvaihteinen DSG-kaksoiskytkinvaihteisto.

Dieselmoottorivalikoima käsittää neljä TDI-moottoria: 1.6 TDI (77 kW/105 hv), sekä kolme eri versiota 2.0 TDI –moottorista, tehoiltaan 81 kW/ 110 hv, 103 kW/140 hv sekä 125 kW/170 hv. Näistä 1.6 TDI on tarjolla etuvetoisena GreenLine-mallina, jonka CO2-päästö on 119 g/km. Polttonesteen EU-keskikulutus on 4,6 litraa 100 kilometrillä. Vaihtoehtoisesti 1.6 TDI-moottorin yhteyteen on valittavissa myös seitsemänvaihteinen DSG-kaksoiskytkinvaihteisto.

GreenLine-mallin ohella saatavissa on kolme Green tec -moottorilla varustettua mallia: 1.4 TSI (90 kW/ 122 hv), 2.0 TDI 140 (103 kW/140 hv) kuusivaihteisella manuaalivaihteistolla varustettuna ja 1.6 TDI 105 (77 kW/105 hv) seitsemänvaihteisella DSG-vaihteistolla varustettuna. Green tec -mallit sisältävät moottorin start-stop-automatiikan, jarrutusenergian talteenoton ja matalan vierintävastuksen renkaat.

Viidennen sukupolven Haldex-kytkimellä toteutettu neliveto on saatavilla 1.8 TSI –moottorin sekä kaikkien kolmen 2.0 TDI -moottorien yhteyteen. Neliveto on moottorimallista riippuen saatavilla joko kuusivaihteisena manuaalina tai kuusivaihteisella DSG-kaksoiskytkinvaihteistolla. Edeltävään Haldex 4 -kytkimeen verrattuna uuden Yetin nelivetokytkin on 1,4 kg kevyempi. Nelivetokytkin ei enää tarvitse toimintaansa varten painevaraajaa, joten se reagoi vetotilanteen muutoksiin entistä nopeammin.

Turvallisuus

Skoda Yeti II 2014 Interior.jpg

Aktiivista turvallisuutta parantavat ESC-ajonvakautusjärjestelmä ja lukkiutumattomat ABS-jarrut, joihin liittyy hätäjarrutusavustin. Etusumuvaloihin on yhdistettävissä kääntymisvalotoiminto. Mäkilähtöavustin ja elektroninen rengaspaineseurantajärjestelmä ovat vakiovarusteita kaikissa, lisäksi nelivetomalleissa on vakiona alamäkihidastin. Elektroninen tasauspyörästölukko EDL parantaa liikkeellelähtökykyä ja pidon säilymistä, vaativammissa olosuheissa ajettaessa. Maavara on 180 mm.

Yetin passiiviseen turvallisuuteen kuuluu yhdeksän turvatyynyä. Lastenistuimet voidaan kiinnittää Isofix-kiinnityspisteisiin. Etuistuinten kolmipisteturvavöissä on kiristimet sekä korkeussäätö ja pääntuissa korkeussäätö.

Lähteet

http://autosaddict.com/2014-skoda-yeti.html