Rolls-Royce Silver Seraph
| Rolls-Royce Silver Seraph | |
|---|---|
| Valmistaja ja valmistusmaa | Rolls-Royce, |
| Valmistusaika | 1998–2002 |
| Luokka | |
| Kori | 4-ovinen sedan |
| Suunnittelija | |
| Pohjalevy | |
| Moottori | V12 |
| Iskutilavuus | 5379 cm3 |
| Teho | 240 kW |
| Voimanvälitys | takaveto |
| Kiihtyvyys | 7,1 s (0–100 km/t) |
| Huippunopeus | 224 km/h |
| Kulutus | |
| CO2-päästöt | g/km |
| Hintaluokka | 518.000 € (2001) |
| Edeltäjä | Rolls-Royce Silver Spur |
| Seuraaja | Rolls-Royce Phantom |
| Saman luokan autoja | Bentley Arnage Maybach 57/62 |
Rolls-Royce Silver Seraph esiteltiin Geneven autonäyttelyssä maaliskuun 3. päivänä vuonna 1998. Kaikki Seraphit tehtiin käsin Rolls-Roycen tehtaalla Crewessä, Englannissa. Auto maksoi £155,175 Englannissa ja $220,695 Yhdysvalloissa, joten se oli Rollsin toiseksi kallein automalli. Autoja valmistettiin yhteensä 1 570 kappaletta.
Kori oli 65 % jäykempi kuin edeltäjässä. Lukuunottamatta etumaskia, tarroja ja renkaita auto oli täysin identtinen sisarmallinsa Bentley Arnagen kanssa. Autoja saatiin sekä yksi että kaksivärisinä, sisustaltaan Seraph erosi jonkin verran Arnagesta.
Seraph tunnetaan hyvästä kiihtyvyydestä ja mukavasta ajettavuudestaan, toisin kuin Arnage jossa oli BMW:n remmiahdettu V8 ja tiukempi jousitus.
Varustelu
Vakioelektroniikkavarusteisiin autossa kuuluu digitaalinen moottorin hallinta, mukautuva ajonhallinta ja lukkiutumattomat jarrut. Mittaristo oli hyvin perinteinen Rollsimainen, esimerkiksi kierroslukumittaria ei ollut.
Moottori
Moottorina Seraphissa on BMW:n valmistama V12-moottori, jota käytetään 5-vaihteisen automaattivaihteiston kautta. Seraph on ensimmäinen 12-sylinterinen Rolls-Royce sitten vuoden 1939 Rolls-Royce Phantom III:n. Suurin teho on 240 kW (326 hv eli 322 britti-hv).