Ero sivun ”Vauxhall Viva HB” versioiden välillä

Kohteesta AutoWiki
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
 
Rivi 6: Rivi 6:
 
valmistusaika = [[1966]]–[[1970]]|
 
valmistusaika = [[1966]]–[[1970]]|
 
luokka = [[alempi keskiluokka]]|
 
luokka = [[alempi keskiluokka]]|
kori = 2-ovinen [[sedan]]<br>4-ovinen [[sedan]]<br>3-ovinen [[farmari]]|
+
kori = 2-ovinen [[sedan]]<br>4-ovinen [[sedan]]<br>3-ovinen [[farmari]]<br>2-ovinen [[avoauto]]|
 
moottori = [[R4]]|
 
moottori = [[R4]]|
 
huippunopeus = -|
 
huippunopeus = -|
Rivi 19: Rivi 19:
 
samaaluokkaa = [[Opel Kadett B]]}}
 
samaaluokkaa = [[Opel Kadett B]]}}
  
'''Vauxhall Viva HB''' on edeltäjäänsä suurempi ja Amerikkalaistyylisemmin muotoiltu [[Chevrolet Impala]]n tyyliin.
+
'''Vauxhall Viva HB''' on edeltäjäänsä suurempi ja Amerikkalaistyylisemmin muotoiltu [[Chevrolet Impala]]n tyyliin. Suuri edistysaskel oli mallin ruosteenkesto, koska [[Vauxhall]] oli ennestään tunnettu suuresta ruostuvuudesta. [[Crawford]] valmisti Vivasta myös avomallia. Australiassa Vivaa myytiin nimellä [[Holden Torana]]. Kanadassa [[Chevrolet]]in/[[Oldsmobile]]n myyjät myivät Vivaa nimellä [[Envoy Epic]]. Autoa myytiin yhteensä 560 000 kappaletta.
  
 
== Varustelutasot ==
 
== Varustelutasot ==
Rivi 29: Rivi 29:
 
== Kehitys ==
 
== Kehitys ==
  
Vuonna [[1967]] mallistoon tuli 4-ovinen [[sedan]] -malli. Seuraavana vuonna saatiin myös 4-ovinen [[
+
Vuonna [[1967]] mallistoon tuli 3-ovinen [[farmari]]malli. Seuraavana vuonna saatiin myös 4-ovinen [[sedan]].
  
 
Vuonna [[1968]] saatiin kaksi uutta moottorivaihtoehtoa, jotka ovat peräisin [[Vauxhall Victor]]ista. Nämä ovat 1.6 litrainen '''1600''' malliin ja 2.0 -litrainen '''GT''' malliin.
 
Vuonna [[1968]] saatiin kaksi uutta moottorivaihtoehtoa, jotka ovat peräisin [[Vauxhall Victor]]ista. Nämä ovat 1.6 litrainen '''1600''' malliin ja 2.0 -litrainen '''GT''' malliin.

Versio 21. syyskuuta 2006 kello 10.43

Vauxhall Viva
Valmistaja ja valmistusmaa Vauxhall, Iso-Britannia
Valmistusaika 19661970
Luokka alempi keskiluokka
Kori 2-ovinen sedan
4-ovinen sedan
3-ovinen farmari
2-ovinen avoauto
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori R4
Iskutilavuus 1159 cm3
Teho -
Voimanvälitys takaveto
Kiihtyvyys -
Huippunopeus -
Kulutus -
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka -
Edeltäjä Vauxhall Viva HA
Seuraaja Vauxhall Viva HC
Saman luokan autoja Opel Kadett B


Vauxhall Viva HB on edeltäjäänsä suurempi ja Amerikkalaistyylisemmin muotoiltu Chevrolet Impalan tyyliin. Suuri edistysaskel oli mallin ruosteenkesto, koska Vauxhall oli ennestään tunnettu suuresta ruostuvuudesta. Crawford valmisti Vivasta myös avomallia. Australiassa Vivaa myytiin nimellä Holden Torana. Kanadassa Chevroletin/Oldsmobilen myyjät myivät Vivaa nimellä Envoy Epic. Autoa myytiin yhteensä 560 000 kappaletta.

Varustelutasot

GT mallissa on mattamusta konepelti, jossa on vale-ilmastointiaukko. Takana on vale-pakoputket, jotka näyttävät siltä että putkia olisi neljä kappaletta. GT:ssä on ralliratti ja kromiset pölukapselit.

Brabham on kilpakuljettaja Jack Brabhamin nimeä kantava malli, jossa on tehokkaampi moottori. Ulkoisesti tämä malli erottuu mustista raidoista keulassa, tämä malli on nykyään erittäin harvinainen.

Kehitys

Vuonna 1967 mallistoon tuli 3-ovinen farmarimalli. Seuraavana vuonna saatiin myös 4-ovinen sedan.

Vuonna 1968 saatiin kaksi uutta moottorivaihtoehtoa, jotka ovat peräisin Vauxhall Victorista. Nämä ovat 1.6 litrainen 1600 malliin ja 2.0 -litrainen GT malliin.

Moottorit

Perusmoottori on perustaltaan sama kuin edeltäjän, mutta iskutilavuutta on isonnettu. Moottorista oli myös hetken aikaa saatavilla Brabham 90 -versio, jonka virittämisessä on on käytetty apuna kilpakuljettaja Jack Brabhamia.

  • 1.2 (1159 cm3)
  • 90 (1159 cm3)
  • Brabham 90 (1159 cm3)
  • 1600 (1599 cm3)
  • GT (1975 cm3)