Rover 800

Kohteesta AutoWiki
Versio hetkellä 8. joulukuuta 2006 kello 09.38 – tehnyt Miksunderi (keskustelu | muokkaukset)
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Rover 800
Sterling 827
Valmistaja ja valmistusmaa Rover Group, Iso-Britannia
Valmistusaika 19861999
Luokka Suurempi
Kori 4-ovinen sedan
5-ovinen liftback
2-ovinen coupé
Suunnittelija {{{suunnittelija}}}
Pohjalevy {{{pohjalevy}}}
Moottori R4, V6
Iskutilavuus n. 2000–2700 cm3
Teho -
Voimanvälitys etuveto
Kiihtyvyys -
Huippunopeus -
Kulutus -
CO2-päästöt {{{päästöt}}} g/km
Hintaluokka -
Edeltäjä Rover SD1
Seuraaja Rover 75
Saman luokan autoja Opel Omega A
Peugeot 605
Renault 25


Rover 800 on Austin Rover Groupin valmistama edustusluokan auto, jota myytiin Yhdysvalloissa nimellä Sterling (Euroopassa Sterling tarkoittaa auton parasta varustelutasoa). Auto suunniteltiin ikääntyneen edeltäjänsä SD1:n seuraajaksi ja se kehitettiin yhteistyössä Hondan kanssa koodinimellä XX. Hondan versio tunnetaan nimellä Honda Legend, molemmat valmistettiin aiemmin Morrisin tehtaassa Oxfordshiren Cowleyssä.

Ensimmäisissä 800:ssa oli paljon ongelmia elektroniikan ja maalin keston kanssa. Sisusta oli tilava ja ylellinen mutta se ei pelastanut autoa sen saamalta huonolta epäluotettavalta maineelta. Ensimmäisissä vuosimalleissa on myös paljon korroosio-ongelmia jotka johtivat mm. mallin poistumiseen Yhdysvaltojen markkinoilta.

Kehitys

Vuonna 1988 markkinoille tuli liftback versio.

Vuonna 1989 epäluotettavat Austin Maestrosta kehitetyt mittaristot vaihdettiin Hondan vastaaviin ja laatu parani huomattavasti, tämä ei kuitenkaan auttanut vieläkään pelastamaan mallin mainetta.

Vuonna 1992 auto sai ensimmäisen kasvojenkohotuksensa koodinimeltään R17, auto sai perinteisen Rover-maskin ja pyöreämmän korimuotoilun, auton myyntiluvut nousivat kasvojenkohotuksen myötä ja siitä tuli Brittein saarten parhaiten myyvä edustusauto 90-luvun puoliväliin asti, myös maalausken laatua oli paranneltu jolloin korroosio-ongelmat vähenivät.

Vuonna 1992 markkinoille tuli myös coupé -malli joka kehitettiin alunperin Amerikan markkinoita ajatellen, mutta sitä ei kuitenkaan koskaan myyty Amerikassa koska Rover oli poistunut Yhdysvaltojen markkinoilta jo ennen coupé mallin myyntiintuloa. 80% coupé mallista oli viimeistelty käsin.

Vuonna 1996 auto sai toisen, mutta pienemmän kasvojenkohotuksensa jossa auton aiemmin mustat kumilistat maalattiin korinvärisiksi kaikissa malleissa coupéa lukuunottamatta ja jousitusta uudistettiin. Ilmastointi, ajonestolaite ja etumatkustajan puolen turvatyyny tulivat perusvarusteiksi ja soitin 6 cd:n vaihtajalla tuli muihin malleihin, paitsi halvimpaan i:hin. Puukuvioisia sisustuspaneeleita lisättiin, auton sisustuksessa oli paljon käsin tehtyjä osia joita Rover kutsui markkinointilauseissa nimellä "the craftman's touch".

Mallit

Ennen kasvojenkohotusta

  • 820 - nelisylinteriset 8V kaasutinversiot
  • 820e - nelisylinteriset 16V SPFi
  • 820i - nelisylinteriset 16V MPFi
  • 825i - kuusisylinteriset mallit ennen vuotta 1989
  • 827i - kuusisylinteriset mallit vuoden 1989 jälkeen

Kasvojenkohotuksen jälkeen

  • 820i - nelisylinteriset 16V MPFi
  • 825D - nelisylinteriset dieselit
  • 827i - kuusisylinteriset mallit

Vuonna 1996 mallinumeroista luovuttiin ja kaikista malleista tuli yksinkertaisesti 800 malleja. Moottoriluokkaa tarkoittavan mallinumeron lisäksi on vielä varustelutasoa tarkoittava kirjain kuten esimerkiksi 825SD tai 825SDi.

Moottorit

Bensiinimoottorit

  • 2.0 (M)
  • 2.0 (T)
  • 2.5 (Honda) (-1989)
  • 2.5 (KV6)
  • 2.7 (Honda) (1989-)

Dieselmoottorit